Facebook             

Telegram           

بلاگ

26 تیر, 1398

مزایای استفاده از روغن آرگان خالص

مزایای استفاده از روغن آرگان خالص برای مرطوب کردن پوست و حفظ تعادل چهره در میان زنان مراکشی ثابت شده است. Argania spinosa (Skeel) یک گونه¬ی درختی بومی در مراکش بوده و دارای ارزش اقتصادی-اجتماعی فراوانی در این ناحیه می باشد. میوه¬ی spinosa دارای یک دانه¬ی روغن زاست که از آن روغن آرگان بدست می¬آید ، روغن آرگان خالص از دیرباز در طب بومی و لوازم آرایشی بویژه در مناطق جنوب غربی استفاده می شده. از قدیم روغن آرگان آرایشی برای درمان انواعی از جوش های پوستی مانند جوش جوانی و اسکارهای پوستولهای ابله¬مرغان استفاده می¬شده. همچنین گفته می شود روغن آرگان خالص باعث کاهش مسائل خشکی پوست شده و ظهور چین چروک را کند می¬کند. همچنین روغن آرگان خالص برای درمان پسوریازیس، اگزما، دردهای مفصلی، التهاب پوست و جرب ، برای بهبود سوختگی و زخم ، برای بهبود شکنندگی ناخن و نیز جلوگیری از ریزش مو و خشکی مو استفاده می شود. روغن آرگان خالص استفاده شده در لوازم آرایشی روغن استخراج شده با فشار سرما از دانه¬های میوه¬ی آرگان است که اکنون در جهان شناخته شده است. روغن آرگان خالص به عنوان گرانترین سبزیجات و روغن آرایشی شناخته می شود و منبع درآمد زنان مراکشی است که عضو تعاونی زنان هستند. در نواحی جنوبی مراکش تعاونی ها روغن آرگان خالص را برای مصارف غذایی و آرایشی تولید می کنند. استخراج روغن آرگان خالص برای مصارف خوراکی و ارایشی اکنون با روش های سنتی انجام می-شود. روغن آرگان خالص غنی از توکوفرول¬ها ، اسیدهای چرب متوسط زنجیر ، کارتنوئیدها ،اسکوالن¬ها و اولئیک اسید است.
هیپرپیگمانتاسیون اکتسابی پس از قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید و یا ملاسما و ملانودرمای پس از التهاب با ویژگی تولید و تجمع ملانین شناخته میشوند. بیوسنتز ملانین در سلولهای رنگدانه با کمک آنزیم های تیروزیناز، پروتیین وابسته به تیروزیناز 1 و دوپاکروم توتومراز کاتالیز می شود. هیپرپیگمنتاسیون زمانی اتفاق می¬افتد که فعالیت این آنزیم ها توسط فاکتورهای تحریک کننده مانند نور فرابنفش و التهاب مزمن افزایش می¬یابد. روش های مختلفی برای بیان این مشکلات موضوع مورد پژوهش بسیاری از پژوهشگران است. عوامل دپیگمانتاسیون(سفید کردن پوست) در کشورهای غربی نه تنها برای مهار و درمان هیپرپیگمانتاسیون نامنظم استفاده می شود بلکه بر اساس باورهای سنتی آسیایی ازآن برای سفید تر کردن پوست نیز استفاده می¬شود.
استفاده از عوامل شیمیایی مانند هیدروکوئینون و کوجیک اسید (از میان بسیاری دیگر) پرطرفدارترین راه های مدیریت هیپرپیگمانتاسیون هستند. با این وجود عدم استفاده¬ی پیوسته از عوامل دپیگمتنتاسیون باعث ایجاد اثرات جانبی نامطلوبی مانند آلرژی، کرونوزیس اکزوژنز، درماتیتیس عفونی، و به ویژه درماتوفیتوزیس منتشر و سلولیت نکروتیک ، اگزمای تماسی و پیگمانتاسیون های خاص می شود. به دلیل همین اثرات جانبی نامطلوب است که امروزه استفاده از عوال دپیگمنتاسیون طبیعی و بومی به عنوان بهترین روش برای کنترل هیپرپیگمنتاسیون به نظر می¬رسد. اثر دپیگمنتاسیون اجزاء روغن آرگان خالص مانند اسیدهای چرب آزاد ، توکوفرول¬ها ،و کارتنوئیدها برای محافظت پوست از نور خورشید گزارش شده است. با این وجود تاکنون هیچ مطالعه¬ای بر روی اثر روغن آرگان کامل بر روی بیوسنتز ملانین در کشت سلولهای مورین انجام نشده است. این مطالعه استفاده از روغن آرگان به عنوان یک عامل دپیگممنتاسیون و مکانیسمی که این اثرات تحت تاثیر آن قرار دارد را ارائه می¬دهد.

تحقیقی- روغن آرگان خالص , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

copy right